5 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

Oszczędzanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, dzięki którym można mieć skuteczną kontrolę nad swoimi finansami. Jest to również swojego rodzaju gwarancja płynności finansowej na wypadek wystąpienia komplikacji na rynkach finansowych, czy też zastoju ekonomicznego. Wielu ekspertów posiada swoje sprawdzone metody na dokonywanie oszczędności. Jedną z nich jest konto oszczędnościowe, a najlepsze podpowie Ci porównywarka lokat. Poniżej znajdziesz 5 najbardziej popularnych i najprostszych porad, dzięki którym co miesiąc zaoszczędzisz pieniądze.  

  1. oszczędzanie 10% dochodów – to najprostszy sposób by co miesiąc w Twojej osobistej skarbonce znalazły się jakiekolwiek grosze. Oczywiście jeżeli mało zarabiasz i 10% wypłaty może być dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem możesz umówić się samemu ze sobą, że na początek wpłacasz jakąkolwiek kwotę, nawet symboliczną złotówkę a po pewnym czasie masz szansę na uzbieranie całkiem przyzwoitej kwoty oszczędności.  
  2. Wykorzystanie metody T. Harva Ekera – jest to popularna metoda 6 słoików, dzięki której, otrzymywany dochód można podzielić na 6 różnych kategorii. Każda kategoria nazwana jest słoikiem, który odnosi się do życia codziennego, wydatków na przyszłość, nieprzewidzianych wydatków, edukacji, pomocy innym czy najzwyczajniej w świecie przyjemności. Lwią część pochłaniają oczywiście wydatki codzienne. Najlepsze konto oszczędnościowe podpowie porównywarka lokat.    
  3. Robienie zakupów z listą – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę najwięcej pieniędzy traci się na tak zwanych przydasiach. Kupując wszystko co przypadkiem trafi nam w ręce, bo jest promocja i może się przyda, często okazuje się zbędnym wydatkiem. Wykonanie listy niezbędnych zakupów przede wszystkim zaoszczędzi nam pieniędzy, ale również czasu.  
  4. Oszczędzanie na energii oraz gazie – często nie zdajemy sobie sprawy, że małe kwoty zebrane w jedną mogą przynieść duży potencjał oszczędnościowy. W dobie wciąż wzrastających cen za media takie jak prąd czy gaz możemy nawet nie zauważyć, jak uciekają nam pieniądze. W tym względzie na szczęście można poczynić odpowiednie starania by obniżyć wysokość rachunków. Wystarczy pilnować by w pustych pomieszczeniach nie świeciło się światło, oraz by wyłączać na noc wszelkie urządzenia elektroniczne. 
  5. Rezygnacja z abonamentów – telefon na kartę kojarzy się głównie z oferta dla nastolatków. Jednak niektórzy operatorzy posiadają oferty, dzięki którym można używać telefonu na kartę bez konieczności przepłacania za abonament.