Co jest powodem aż tak duże sukcesu marketingowego ligi mistrzów? Dlaczego rozgrywki te, przyciągają tak wielu?

Wydarzenia ze świata sportu są wyjątkowo emocjonujące na całej rozciągłości kuli ziemskiej, a przeżywamy je zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami. Ogromną popularnością cieszy się Liga mistrzów, gdzie mierzą się wyłącznie największe potęgi europejskiego futbolu. Kibice zgodnie podkreślają, że champions league posiada w sobie element wyjątkowości. Jakie są powody tego, że liga mistrzów osiągnęła aż tak dużą popularność na świecie, przyciągając tym samym miliony widzów z całego świata.

Prawdą jest, że nie w każdym wypadku możemy śledzić mecze ligi mistrzów na żywo, gdyż czasami konieczne jest skorzystanie z Internetu, np. wpisując w wyszukiwarkę – liga mistrzów tabela, czy też wyniki, ażeby na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się klub, któremu kibicujemy. Już od 1955 roku funkcjonują rozgrywki w formie Pucharu mistrzów, kiedy to zwycięzcą został Real Madryt. Obecny kształt liga mistrzów przyjęła w roku 1992. Jeżeli chodzi o kraje z największą liczbą zwycięskich klubów, zdecydowanie przewodzi Hiszpania, a za nimi usytuowana jest Anglia, Włochy, Niemcy i Holandia. Co jest przyczyną tego, że liga mistrzów staja się aż takim fenomenem?

Skąd bierze się duża ranga i popularność ligi mistrzów?

Rokrocznie, mecze ligi mistrzów budzą ogromne emocje, a przekłada się to miliony widzów. Rozrywki te dotyczą jedynie europejskich klubów, aczkolwiek w Azji i Ameryce, organizowane są odpowiedniki tych rozgrywek. Nie trzeba jednak tłumaczyć, że to na starym kontynencie poziom klubowej piłki nożnej jest zdecydowanie najwyższy, a przekłada się na to wiele elementów. Sam fakt hymnu ligi mistrzów, a dokładnie adaptacji hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla, która rozbrzmiewa przed pierwszym gwizdkiem każdego meczu sprawia, że na ciałach zawodników oraz kibicach pojawiają się ciarki, a dodatkowym smaczkiem jest fakt, że to rozgrywki o największym prestiżu. Nawet jeśli jest się mistrzem swojego kraju, to dopiero triumf w lidze mistrzów przynosi największą chwałę, bo co można osiągnąć więcej w klubowym futbolu? Swoistą tradycją jest też np. terminarz ligi mistrzów, gdzie już październikiem mamy możliwość śledzenia zmagań w fazie grupowej, a na wiosnę rozgrywki powracają z fazą pucharową, której zwieńczeniem jest wielki finał, odbywający się najczęściej na przełomie maja i czerwca.

Liga mistrzów i jej zasady oraz inne elementy, które warto poznać…

Najczęściej, odpowiednio wysokie miejsce w lidze krajowej premiuje awansem do ligi mistrzów, jednak może być to też uzależnione od prestiżu ligi. Dlatego w wypadku niektórych państw, jak chociażby Anglia, Włochy, Niemcy, czy też Hiszpania, mowa o czterech klubach, które bezpośrednio awansują do fazy grupowej. Rosja i Francja, posiadają miejsce dla dwóch takich drużyn, a Ukraina, Belgia, Turcja oraz Portugalia jedynie jedno. Pozostałe kluby z innych państw, ale też te z powyższych, które zajęły niższe miejsca w lidze, będą rozgrywać mecze w kwalifikacjach, które zakładają cztery fazy. Co ważne, wysoka pozycja i prestiż ligi może spowodować, że drużyna zacznie kwalifikacje nie od pierwszej, a dopiero od trzeciej lub czwartej rundy kwalifikacyjnej.

Znane są też rozgrywki europejskie o mniejszym prestiżu, czyli Liga Europy, gdzie awansują zwykle zespoły z trzecich miejsc fazy grupowej ligi mistrzów, ale też bezpośrednio z odpowiednio wysokich miejsc w krajowych ligach. Poziom tu prezentowany nie jest jednak tak wysoki, jak w meczach ligi mistrzów, natomiast istnieje duże podobieństwo w systemie rozgrywek. Różnica polega jedynie na tym, że mecze odbywają się w inne dni tygodnia, aby zapobiec nakładania się meczów Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Rok 2021, przynosi wprowadzenie trzeciej kategorii pucharów europejskich, czyli UEFA Conference League. Założenie owych rozgrywek jest takie, aby szansę potyczek z zagranicznymi klubami miały też drużyny z tych krajów, które nie maja większych szans, aby awansować do europejskich pucharów. Skorzystać może na tym nasza Polska ekstraklasa.