Czym jest leasing operacyjny i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Leasing to obecnie jedna z korzystniejszych form finansowania samochodu. Obecnie można wybierać spośród leasingu finansowego i operacyjnego, ten drugi jest zdecydowanie dużo lepszą opcją, dlatego więcej przedsiębiorców z niego korzysta. Czy warto? Kto może wziąć leasing operacyjny i jak działa?

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to rodzaj umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem jest zazwyczaj samochód, ale niekoniecznie, gdyż można zdecydować się na taki sposób finansowania zakupu na przykład sprzętu komputerowego. W tym wypadku otrzymujemy auto albo sprzęt na określony czas i możemy go użytkować. Minimalny okres trwania umowy to co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji, który jest liczony od daty formalnego zawarcia umowy leasingowej. To ważna kwestia, ponieważ od czasu trwania umowy będzie uzależniona, także stawka amortyzacji. Po spłaceniu rat leasingowych można zdecydować się na wykupienie pojazdu, jeśli mamy takie życzenie. W zależności od stawki amortyzacji wartość wykupu może wynieść od 0,1% procenta wzwyż. Czemu leasing to dobre rozwiązanie? Bo w tym wypadku można nabyć nowy samochód w bardzo korzystnej cenie, przeważnie dużo przystępniejszej, niż wartość rynkowa auta. 

Jakie auto wybrać?

Jeżeli chodzi o leasing samochodu firmowego to najlepiej wybrać auto z wyższej półki cenowej, bo takie rozwiązanie opłaca się najbardziej. Dobrze sprawdzi się lexus leasing, bo są  to samochody bardzo eleganckie, nowoczesne i niezawodne. Konstrukcja tych aut jest bardzo solidna i cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Lexus w leasingu to świetna opcja dla każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na samochodzie wyższej klasy. W leasing opłaca się brać auta klasy premium, dzięki temu można dużo zaoszczędzić, bo można je wykupić po dużo niższej cenie, niż ich wartość rynkowa. Obecnie zdecydować się na przykład na lexusa w leasingu hybrydowego, co na pewno przekona zwolenników ochrony środowiska. Jednym z bardziej ekologicznych samochodów jest Lexus UX, który oferuje znaczne zmniejszenie emisji spalin oraz mniejsze zużycie paliwa. Taki Lexus w leasingu zachwyca nie tylko ze względu na przyjazną dla środowiska technologię, ale także świetnym designem. 

O czym warto wiedzieć przed wzięciem auta w leasing?

Decydując się na lexusa w leasingu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby się nie rozczarować. Po pierwsze decydując się na takie rozwiązanie trzeba zdawać sobie sprawę, że koszty będą wyższe, niż w przypadku decyzji o wynajmie długoterminowym. Po drugie trzeba dokładnie sprawdzić, jak wyglądają warunki spłaty oraz rozliczenie w przypadku rozwiązania umowy przed terminem. Kolejna ważna sprawa to warunki ubezpieczenia auta oraz zabezpieczenie transakcji.