Gdzie stosuje się samozamykacze i jakie modele są dostępne?

Samozamykacze to specjalne okucia drzwiowe, wpływające na funkcjonalność i bezpieczeństwo skrzydeł wewnętrznych i zewnętrznych. Znajdują zastosowanie w wielu budynkach – jakie pełnią funkcje i na jakie typy się dzielą?

Samozamykacze do drzwi – rodzaje

Samozamykacze do drzwi należą do okuć drzwiowych, czyli dodatkowych elementów, zwiększających ich funkcjonalność. Ich głównym zadaniem jest domknięcie skrzydła drzwiowego do ościeżnicy, dzięki czemu zawsze pozostaje ono zamknięte – nawet, jeśli użytkownik sam tego nie dopilnuje. Znacząco wpływa to na bezpieczeństwo budynków i jest rozwiązaniem stosowanym w wielu obiektach.

Najpopularniejszym typem samozamykacza, stosowanym przy większości drzwi wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach różnego typu, jest model mechaniczno-hydrauliczny. Charakteryzuje się niezawodnością działania oraz możliwością regulacji wielu parametrów zamykania skrzydła drzwiowego, dzięki czemu znacznie zwiększa funkcjonalność wejścia. Można także dostosować go do danych warunków montażowych i potrzeb użytkowników.

Samozamykacz mechaniczno-hydrauliczny opiera się przede wszystkim na specjalnej sprężynie, która zostaje ściśnięta podczas otwierania drzwi, a następnie rozpręża się, domykając skrzydło do ościeżnicy. Niektóre modele posiadają także hydrauliczny tłumik.

Rozróżnia się także modele samozamykaczy ze względu na ich budowę oraz miejsce montażu – nie w każdych drzwiach zmieści się bowiem klasyczny model, który wymaga nieco przestrzeni roboczej. Do najważniejszych modeli należą:

– samozamykacz ramieniowy, klasyczny model, opierający się na rozwierającym się ramieniu,

– samozamykacz szynowy, w którym krótkie ramię jest częściowo ukryte w szynie, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca oraz posiada bardziej nowoczesny wygląd,

– samozamykacz ukryty w skrzydle drzwiowym,

– samozamykacz podłogowy, który stosuje się np. w przypadku drzwi szklanych.

Samozamykacze do drzwi – zastosowanie

Samozamykacze do drzwi mają prostą funkcję – doprowadzenie do pełnego zamknięcia skrzydła drzwiowego. Ze względu na charakterystykę danych drzwi, mogą być kluczowym elementem, zapewniającym bezpieczeństwo w danym obiekcie. Są jednym z ważniejszych elementów drzwi pożarowych, prawo wymaga bowiem, by skrzydła tego typu były w nie wyposażone. To dzięki nim bowiem drzwi tego typu zawsze pozostaną zamknięte, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całego obiektu.

Samozamykacze czuwają także nad bezpieczeństwem budynków, w których drzwi są otwierane domofonem lub kodem. Nawet, jeśli mieszkańcy sami nie dopilnują zamknięcia drzwi wejściowych, samozamykacz doprowadzi do ich samoczynnego zatrzaśnięcia i nie pozwoli dostać się do środka osobom nieupoważnionym. W tym celu samozamykacze wykorzystuje się w budynkach wielorodzinnych, szpitalach, biurach oraz innych obiektach.

Są to także okucia stosowane we wnętrzach ogrzewanych lub klimatyzowanych, zapewniające utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie przy minimalnych stratach, wynikających z otwierania drzwi.