HSG badanie – patologie w obrębie narządów rodnych

Czasami zdarza się tak, że wiele par marzy o dziecku o szczęśliwym macierzyństwie a plany pozostają bardzo długi czas niespełnione, wtedy można szukać  pomocy u lekarza. Jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowości w anatomicznej budowie żeńskich narządów płciowych. Istnieje szereg metod pozwalających na zdiagnozowanie nieprawidłowości anatomicznych w układzie rozrodczym. Jednym z badań jest (HSG).

Nieprawidłowości, o których mówimy, mogą być wadami zarówno rozwojowymi, powstałymi na skutek zabiegów czy stanów zapalnych. Nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów mogą utrudniać zajście w ciążę i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kobiety.

Wskazaniem do wykonania HSG badanie są przeważnie patologie w obrębie narządów rodnych, wtedy kobieta ma problem z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem. Jest ono drugim obok badania ultrasonograficznego, badaniem o dużym znaczeniu diagnostycznym. Pozwala na wykrycie wad anatomicznych w macicy, takich jak przegroda macicy czy mięśniaki. Badanie HSG pozwala także na zbadanie drożności jajowodów. Do badania drożności jajowodów trzeba się odpowiednio przygotować. Kobieta, chcąc zrobić histerosalpingografię, powinna najpierw wykonać szereg badań laboratoryjnych potwierdzających brak zakażeń, które mogłyby mieć duży wpływ na wynik. Istotną rolę odgrywa dzień cyklu.

HSG wykonuje się przez wprowadzenie do dróg rodnych kobiety środka kontrastującego. Najpierw wprowadza się wziernik, który rozsuwa ściany macicy i uwidacznia szyjkę. Do szyjki wprowadza się cewnik, przez który wstrzykiwany jest kontrast. Następnie robiona jest seria zdjęć jak również może być nagrany film. Materiały te pozwalają lekarzowi na uzyskanie możliwie pełnego obrazu kanału szyjki macicy, samego wnętrza macicy oraz jajowodów.

HSG to badanie, które przeprowadza się w pracowni rentgenowskiej. Trwa ono zazwyczaj 15–20 minut, dla dobra pacjentki po zabiegu HSG powinna jeszcze przez 2 godziny pozostać w gabinecie i być obserwowana przez lekarza. Badanie HSG może być odczuwane jako nieprzyjemne a wręcz bolesne. Przygotowanie do badania HSG może obejmować przyjęcie leków przeciwbólowych. HSG może okazać się badaniem bolesnym szczególnie w przypadku kobiet, których jajowody są niedrożne. Przy dużych problemach tego rodzaju istnieje możliwość wykonania HSG w znieczuleniu miejscowym lub nawet ogólnym. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania HSG jest uczulenie na środki kontrastowe. Jeśli kobieta miała w przeszłości problemy z tym związane, powinna poinformować lekarza. Podanie kontrastu osobie uczulonej może skutkować reakcją anafilaktyczną, która jest zagrożeniem życia.  

HSG wykonuje się w ciągu pierwszych 12 dni cyklu miesiączkowego, ale po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Aby dopuścić pacjentkę do zabiegu musi mieć ona aktualny, prawidłowy wynik badania bakteriologicznego.