Metoda iniekcji, a osuszanie budynków – dowiedz się, na czym to polega

Podczas nadzorowania budowy swojego nowego domu, pragniemy zadbać dosłownie o wszystko. Należy się przygotować na każdą sytuację, gdyż chodzi o bezpieczeństwo nasze i pozostałych domowników. Niestety, są takie problemy, których uniknąć się dosłownie nie da, a te mogą dotyczyć nie tylko tych nowych, ale również starych budynków. Będzie to np. pojawianie się zawilgoceń na ścianach, co występuje relatywnie często. Na pewno można skutecznie walczyć z wilgocią, a dobrą metodą okaże się chociażby iniekcja krystaliczna. Nim wybierzemy sposób przeciwdziałania wilgoci, powinno się go jedno lepiej poznać.

Należy być świadomym, że osuszanie budynków zawsze powinno być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy. Chodzi bowiem o to, aby zastosować do tego najlepsze metody i odpowiednie materiały, aby całość była wykonana prawidłowo. Nim jednak wybierzemy usługodawcę, powinniśmy zweryfikować czy jest on skuteczny, a uda się nam to np. czytając opinie w sieci, które wystawili poprzedni klienci. Pamiętajmy jednak, aby podejść do nich z należytym dystansem.

Czy zawilgocone ściany to spory problem?

Nie można deprecjonować sytuacji, kiedy zauważymy zawilgocenia na ścianach naszego domu – to poważny problem. Okazuje się, że dotyka to nie tylko stare, ale również nowe budynki. W przypadku pierwszym, najczęściej spowodowane jest to kompletnym brakiem izolacji lub po prostu jej uszkodzeniami, natomiast przy nowych budynkach, zawilgocenia na ścianach pojawiają się zwykle w wyniku różnego typu błędów wykonawczych.

Duże znaczenie będą miały też czynniki zewnętrzne, jak chociażby intensywność opadów atmosferycznych, lub wysokość poziomu wód gruntowych, co może doprowadzić do zawilgocenia kapilarnego, ale też to wilgoci higroskopijnej oraz kondensacyjnej, wynikającej często z nieprawidłowo działającej wentylacji. Zawilgocone ściany stają się po prostu słabsze, a tym samym stają się idealnym środowiskiem do powstawania grzybów i pleśni, dlatego trzeba przedsięwziąć istotne kroki, aby sobie z tym poradzić.

Na czym polega osuszanie ścian, przy pomocy iniekcji?

W związku z tym, że często nie ma szans na skuteczne odtworzenie lub wykonanie izolacji fundamentów, opracowane metody, dzięki którym możliwe staje się osuszenie ścian. Okazuje się, że w wypadku tych sposobów, nie ma konieczności inwazyjnej ingerencji w konstrukcję budynku, a przykładem jest np. iniekcja.

Iniekcja pozwala na stworzenie efektywnej warstwy, dzięki której droga podciągania wilgoci z gruntu zostanie odcięta, a przy tym nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu. W związku z tym, że iniekcja pozwala na skuteczne odtworzenie izolacji pionowej, istnieje bardzo duża szansa na trwałe pozbycie się występowania wilgoci, podchodzącej z gruntu.

Czym dokładnie jest osuszanie murów?

Najprościej rzecz ujmując, iniekcja polega na wstrzykiwaniu do środka muru specjalnego preparatu. W kontakcie z wodą i innymi związkami, płyn będzie się krystalizować, a tym samym zamykać też kapilary, przez które woda mogłaby przenikać. Właśnie dzięki temu procesowi, możliwe staje się to, aby podciąganie wody mogło zostać skutecznie powstrzymane.

Metoda iniekcja zakłada zastosowanie płynów, powstających na bazie silikatów. Będą one się krystalizować pod wpływem alkaicznych związków. Jeśli odpowiednio wykorzystamy ich właściwości, dalibyśmy radę nawet samodzielnie zaopiekować się naszymi ścianami, jednak zawsze korzystniej będzie postawić na usługi profesjonalnej firmy, która się w tym specjalizuje. Warto poszukać preparatów, które nie będą emitować szkodliwych gazów i oparów, a możliwością jest ich zastosowanie zarówno przy wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony muru. Postarajmy się, by techniki i materiały były dostosowane do okoliczności, a tylko to da nam pewność, że w czasie eksploatacji nie pojawią się żadne problemy. Przy jakichkolwiek wątpliwościach, sprawę najlepiej skonsultować z fachowcami, którzy posiadają istotną wiedzę i doświadczenie.