Słuchawki typu headset

Popularne headsety to nic innego jak słuchawki nagłowne, czyli połączenie słuchawek i mikrofonu, zakładane wygodnie na głowę użytkownika, zakrywające jedno lub oboje uszu. Sprawdzają się w wielu zastosowaniach, zaczynając na uniwersalnych słuchawkach do pc, poprzez słuchawki do pracy w biurze, a na słuchawkach do telefonu stacjonarnego kończąc. W zależności od wybranego sposobu użytkowania, mogą interesować nas inne parametry.

Komfort użytkowania w biurze

W przypadku słuchawek do biura, warto postawić na komfortowe i ergonomiczne użytkowanie. Łatwo składane, posiadające wygodne nakładki na głośniki, a wreszcie wyposażone fabrycznie w dobrej jakości mikrofon. Headsety wprawdzie powinny posiadać to ostatnie, tzn. stanowić z założenia słuchawki z mikrofonem, ale bardzo często musimy uważać na rozwiązania kompromisowe. Odradzane jest także odczepianie mikrofonu. Opcja być może wygodna na pierwszy rzut oka, ale kłopotliwa później. Znacznie lepiej, gdy mikrofon składa się wygodnie wzdłuż słuchawek. Działa wtedy dłużej, a jego zgubienie jest niemożliwe. Sprzęt ten powinien działać bezkonfliktowo. Najlepiej gdy producent powołuje się na standard Plug&Play w projektowaniu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest redukcja szumu.

Jakość dźwięku na najwyższym poziomie

Słuchawki usb lub korzystające z wejść jack/mini jack mogą być także nastawione na jakość odbioru. Omawiane headsety bardzo rzadko występują w jakości studyjnej czy pracują jako monitory, gdyż mikrofon jest tam zbędnym rozwiązaniem, a ponadto może generować niepotrzebny szum elektroniczny. Na ratunek przychodzą droższe rozwiązania biznesowe i gamingowe. Słuchawki gamingowe poprzez potrzebę skupienia uwagi gracza nawet na najcichszych dźwiękach, potrafią bardzo dobrze symulować przestrzenie audio, co może być dla nas priorytetem, zwłaszcza przy dobrej jakości filmach i serwisach streamingowych typu VOD. Klasa biznesowa, na przykład rozwiązania firmy Axtel, pozostają w dobrej jakości odsłuchu, znacznie nadrabiając w kwestii przekazu dźwięku. Nie tylko redukują niepotrzebne szumy, co wynika z ich stosowania w przestrzeniach pracy, typowych dla firm i korporacji, ale także ich mikrofony są dobrej jakości na potrzeby takich rozmów i maksymalizacji jakości odbioru takiej konwersacji przez klienta. 

Uniwersalność i mobilność

Słuchawki na usb to zresztą również temat mobilności. Ostatecznie stosujemy obecnie coraz więcej urządzeń mobilnych, zaczynając na tabletach, a kończąc na telefonach komórkowych i smartfonach. Tam błyszczy szczególnie uniwersalność i bezkonfliktowość danych modeli. Klasa biznesowa jest bardzo często pozbawiona dodatkowych wymagań sprzętowych, takich jak zewnętrzne zasilanie. 

Słuchawki gamingowe?

Klasa gamingowa nadrabia jeszcze w przypadku wbudowanych funkcji. Mamy tu opcję zmiany głosu, kolorów słuchawek z mikrofonem usb czy nawet zgranie z pozostałymi częściami hardware, takimi jak myszki czy klawiatury. Chociaż rozwiązania te są bardzo ciekawe, często są pomijalne z punktu widzenia zwykłego użytkownika, który nie potrzebuje ich do codziennej pracy, a dodatkowe systemy oprogramowania zaśmiecą mu jedynie utrzymywany w porządku komputer. Dla ciekawskich – warto poczytać co oferują firmy sponsorujące duże zespoły e-sportowe.