TOCZENIE – FREZOWANIE

Najczęstsze procesy produkcyjne z wykorzystaniem maszyn CNC obejmują wiercenie, dziurkowanie, gięcie, klejenie, cięcie laserowe, szlifowanie, cięcie płomieniem i plazmą, pobieranie i umieszczanie, toczenie  frezowanie i spawanie ultradźwiękowe. Tokarki, młyny, wycinarki strumieniowe i obróbka elektroerozyjna często działają przy użyciu CNC. Oto kilka rodzai maszyn CNC:

●     Frezy CNC : Ten typ maszyny CNC może działać na podstawie podpowiedzi liczbowych i literowych opracowanych przez zespół produkcyjny, prowadząc elementy w różnych odległościach. Podstawowe młyny mają układ trójosiowy (w tym X, Y i Z), a większość nowszych młynów obsługuje dodatkowe osie.

●     Tokarki : Korzystanie z tokarek obejmuje cięcie materiałów w kierunku kołowym, które odbywa się z dużą prędkością i precyzją. Tokarki CNC wytwarzają złożone projekty, których nie można wykonać w wersjach maszyn obsługiwanych ręcznie. Podczas gdy funkcje kontrolne frezów i tokarek są bardzo podobne, tokarki CNC składają się tylko z dwóch osi (mianowicie X i Z).

●     Przecinarki plazmowe : Latarka plazmowa służy do cięcia nie tylko materiałów metalowych, ale może być również używana na innych powierzchniach. Przecinarki plazmowe obejmują wytwarzanie ciepła i prędkości potrzebnych do cięcia metalu, a plazma jest wytwarzana, łącząc łuki elektryczne i sprężone powietrze.

●     Elektryczne maszyny wyładowcze EDM : Nazywa się to również obróbką iskrową i tonięciem, formowaniem przedmiotów w określone kształty za pomocą iskier elektrycznych. Prąd elektryczny wyładowuje się między dwiema elektrodami, usuwając sekcje przedmiotu obrabianego. Pole elektryczne staje się silniejsze i bardziej intensywne, gdy przestrzenie elektrod stają się mniejsze, umożliwiając przepływ prądu między dwiema elektrodami.

●     Przecinarki strumieniem wody : te narzędzia CNC przecinają twarde materiały, takie jak metal i granit, przy użyciu aplikacji o wysokim ciśnieniu wody. Czasami woda jest łączona z piaskiem lub innymi silnymi substancjami ściernymi. Wiele fabrycznych części maszyn jest zwykle kształtowanych za pomocą przecinarek wodnych. Strumienie wody są zwykle stosowane w przemyśle wydobywczym i lotniczym, gdzie proces jest silny i stosowany w cięciu i rzeźbieniu.

Proces toczenie frezowanie

Można tworzyć symetryczne części metalowe, takie jak szczeliny, trójwymiarowe kontury powierzchni, otwory i kieszenie. Narzędzia metalowe są zwykle wytwarzane przy użyciu toczenia frezowania. Inne przykłady obejmują specjalnie zaprojektowane wsporniki i elementy złączne. Frezy mogą zawierać narzędzia z węglików spiekanych, stali szybkotnącej lub stali szybkotnącej, szybkiej stali kobaltowej i stali węglowej. Rodzaj potrzebnego narzędzia do cięcia zależy od właściwości noża, takich jak odporność na zużycie, wytrzymałość i twardość, a także materiał obrabianego przedmiotu.