Współczesny dylemat – Projektory czy telewizory? Co okaże się lepszym rozwiązaniem?

Jeszcze kilka lat wcześniej, dosłownie każdy polski dom zaopatrzony był w mniejszy lub większy telewizor. Projektory nie były zbyt popularne, ponieważ nie dość, że były ciężkie, to jeszcze wyjątkowo drogie. Ponadto, wcale nie gwarantowały one obrazu wysokiej jakości. Obecnie, spora część społeczeństwa postawiłaby jednak na zakup projektora, albo nawet jednocześnie projektora oraz telewizora.

Dziś, projektory z telewizorami rywalizują o to, które z tych urządzeń okaże się lepszą opcją. Mimo tego, że sytuacja jest dość wyrównana, nawet najnowocześniejszy projektor nie będzie mógł równać się z niektórymi funkcjami, jakie posiada każdy telewizor. Komfortowe oglądanie filmów i seriali przy użyciu projektora, wymaga uzyskania odpowiedniego kontrastu, jasności i nasycenia, stąd konieczne będzie maksymalne ograniczenie oświetlenia w naszym pomieszczeniu. Jest to zasada, która obowiązuje nawet w wypadku najwyższej klasy projektorów.

Projektory zastąpią telewizory?

Zauważono fakt, że klienci coraz chętniej sięgają po projektory multimedialne, a dzieje się tak z uwagi na coraz większe możliwości, szczególnie na polu jakości uzyskiwanego obrazu. Dodatkowo, inaczej wygląda już nasz podejście do ofert telewizji kablowych. Na przestrzeni ostatnich lat, bardzo mocno wzrosło znaczenie serwisów VOD, a wszelkie seriale i filmy wolimy oglądać poza ofertami telewizyjnych stacji. Nie da się ukryć, że to jeden z istotniejszym elementów, który wpływa na dominację projektorów nad telewizorami.

Projektor nie będzie wytrzymałym urządzeniem?

Często spotkamy się z opiniami, a nawet poradnikami i artykułami, które donoszą, że projektor posiada bardzo wątpliwej jakości lampę, stąd dość ryzykowne jest inwestowanie w taki sprzęt. Pamiętajmy jednak o tym, że sklepy RTV posiadają w swoich ofertach mnóstwo nowoczesnych modeli projektorów LED. Te są wyjątkowo solidne, a pod tym względem przewyższają nawet ten najbardziej zaawansowane telewizory.

Wysokiej klasy projektor do kina domowego – czy to spora inwestycja?

Istotne jest miejsce, gdzie projektor zostanie zamontowany, gdyż urządzenie powinno nam zagwarantować wysokiej jakości obraz, który będzie wyraźnie widoczny na dużych powierzchniach. Warto rozglądać się za modelami, zaopatrzonymi w krótką ogniskową. Wówczas, zajdzie szansa ustawienia projektora blisko ekranu, a to bezpośrednio wpłynie na komfort oglądania i wysoką jakość obrazu.

Klienci często sięgają po modele z ultra-krótką ogniskową, czyli te stosujące technologię Ultra-short Throw. Właśnie tutaj da się zauważyć to, skąd bierze się taka rozbieżność cenowa między projektorami a telewizorami. Kupując spory telewizor, którego przekątna posiada aż 80”, musimy przygotować się na wydatek przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wystarczy jedna kilka tysięcy, aby zaopatrzyć się w projektor, który pozwoli nam uzyskać podobne osiągi.

Dzięki projektorom UST, możemy nawet pozwolić sobie na zorganizowanie małego, plenerowego kina. Są to niezwykle mobilne sprzęty, dlatego z łatwością ustawimy je blisko ekranu. Dodatkowo, posiadają dość dobre parametry. Zyskujemy zatem wygodę, podczas oglądania filmu w naszym ogrodzie. Już za około 500 zł uda się nam dokonać kupna projektora, który stanie się głównym elementem naszego kina domowego. Pamiętajmy jednak, że nie będzie to sprzęt, który posiada wyśmienitą jakość obrazu. Co więcej, może zajść wówczas konieczność, aby znalazł się on w znacznej odległości od ekranu, a w wielu przypadkach będzie to nawet kilka metrów. Z uwagi na to, często okaże się to niezbyt wygodne wyjście, a już na pewno nieestetyczne.