Wymiana pionów kanalizacyjnych i innych kluczowych elementów – co warto wiedzieć?

Każda instalacja kanalizacyjna składa się z kilku elementów, które najczęściej ulegają awarii. O część z nich można zadbać korzystając odpowiednio z urządzeń sanitarnych i dokonując regularnych renowacji rur, jednak mimo to warto poznać szczegóły działania poszczególnych obiektów. Konieczna jest również wiedza o tym, jak powinny być one zamontowane, oraz gdzie się znajdują, ponieważ może to pomóc w sytuacji, gdy któryś z elementów ulegnie awarii. Trzeba pamiętać o tym, że awaria kanalizacji czasem może być bardzo niebezpieczna dla wszystkich mieszkańców, dlatego powinno się być czujnym. 

Zasady instalowania kanalizacji

Wśród podstawowych zasad trzeba z pewnością wymienić zapewnienie odpowiedniej wentylacji całej instalacji kanalizacyjnej. Najlepszym sposobem jest wyprowadzenie specjalnej części pionu kanalizacyjnego ponad dach budynku mieszkalnego, choć niejeden hydraulik zaproponuje zapewne inny sposób, taki jak specjalne zawory, których jednak działanie jest znacząco słabsze, oraz zdecydowanie bardziej zawodne i awaryjne. Nigdy nie powinno się korzystać z zaworów, jeśli tylko istnieje możliwość poprowadzenia pionu w taki sposób, aby można było zainstalować ponad dachem wywiewkę zapewniającą stałą wentylację instalacji kanalizacyjnej. Wymiana pionów kanalizacyjnych będzie wtedy rzadsza. Konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego spadku rur, bez którego kanalizacja grawitacyjna, czyli ta najczęściej spotykana w budynkach mieszkalnych, nie miałaby szans działać poprawnie. Minimalny spadek dopuszczalny w tego typu konstrukcji to 3%, co pozwoli nam korzystać z kanalizacji bez obaw przed jej zatkaniem, np. poprzez zbyt powolne spływanie ścieków i tworzenie się osadów. Wszystkie rury zazwyczaj są chowane w ścianach, rzadko kiedy znajdują się one na wierzchu. Nie chodzi tutaj tylko o walory estetyczne, ale również hałas, który wydobywa się z rur, oraz zagrożenie dla wszystkich domowników. Gdy pojawi się nieszczelność w rurze, do mieszkania zaczną dostawać się niebezpieczne gazy, dlatego też rury są dobrze ukryte, zazwyczaj znajdują się za warstwą płyt kartonowo-gipsowych. 

Ważne elementy instalacji kanalizacyjnej

Wśród najważniejszych elementów znajdują się rzecz jasna piony kanalizacyjne, którymi spływają wszystkie ścieki z urządzeń sanitarnych podłączonych do instalacji.  Poza nimi są również podejścia. Rury te muszą być dobrane bardzo precyzyjnie, zależnie od tego, gdzie będą się znajdować. Średnica podejścia pod żadnym pozorem nie może być mniejsza, niż ta odpływu z umywalki, pralki czy innego urządzenia. Zarówno piony kanalizacyjne jak i podejścia muszą mieć tę samą średnicę, aby funkcjonować najefektywniej. Podejścia, podobnie jak piony, umieszczane są wewnątrz ścian tak, aby nie stanowić zagrożenia dla mieszkańców budynku. Podejścia zazwyczaj powinny być na tyle proste, na ile to jest możliwe, im więcej zmian kierunku tym większa szansa na to, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu.